pojemniki na śmieci

Duże pojemniki na odpady są niezbędnym elementem infrastruktury każdego obiektu. Niezależnie czy jest to budynek mieszkalny lub użytkowy, produkowane są w nim śmieci oraz inne odpady. Zanim trafią do utylizacji, przez pewien czas muszą być magazynowane w bezpieczny sposób, oczekując na przyjazd służb miejskich. Do tego właśnie służą pojemniki na odpady.

Jak wykonane są pojemniki na odpady?

Większość z nas ma z nimi do czynienia na co dzień. Nie zastanawiamy się jednak nad tym, jak są zbudowane. Aby korzystanie z nich było wygodne, muszą być stosunkowo lekkie i wytrzymałe. Dlatego też produkowane są z mocnych tworzyw sztucznych, a czasami także blachy ocynkowanej. Pomimo możliwych różnic w wyglądzie i pojemności, mają one kilka wspólnych cech. Pierwsza z nich to ruchome kółka. Są to specjalne zestawy kołowe, które mogą obracać się wokół własnej osi. Działają na podobnej zasadzie jak kółka w wózkach sklepowych, dzięki którym można nimi manewrować, stojąc w miejscu. Kolejna ważna rzecz, w którą powinny być wyposażone pojemniki na odpady to klapa. Śmieci mogą stanowić pożywienie dla wielu niebezpieczny gatunków gryzoni i insektów. Aby nie dopuścić do wyjmowania przez nie zawartości na zewnątrz, pojemniki powinny być wyposażone w szczelne pokrywy. Należy je starannie zamykać po każdym wyrzuceniu odpadów do środka.

Higiena i czystość pojemników na odpady

Przyglądając się wielu pojemnikom na odpady od środka, można zauważyć, że niektóre z nich mają w swoim dnie specjalne otwory. Ułatwiają one okresowe mycie i dezynfekowanie pojemników, pozwalając odprowadzić wodę na zewnątrz, bez potrzeby ręcznego przewracania pojemnika na bok. Obecność takich otworów jest dużym ułatwieniem, choć nie jest niezbędna, można również wykonać je w pojemnikach samodzielnie. Warto wówczas zabezpieczyć je specjalną siatką, aby nie stanowiły potencjalnej drogi wejścia do środka dla szczurów.

Czy kolor pojemnika na odpady ma znaczenie?

Zasadniczo tak. W segregacji odpadami kolory pozwalają od razu określić, jaki rodzaj śmieci powinien trafić do konkretnego pojemnika. I tak papier wrzucamy do pojemników niebieskich, szkło do zielonych, tworzywa sztuczne i metal do żółtych, a odpady biologiczne i przeznaczone do kompostu do brązowych. Pozostaje jeszcze kolor czarny, do których wrzucamy pozostałe śmieci, nienadające się do umieszczenia w żadnym z ww. kolorów. Są to m.in. zużyte środki higieniczne, przepalone żarówki, rozbite talerze itp. Szczegółowe informacje na temat segregacji śmieci powinna przekazać firma, która zajmuje się ich odbiorem i gospodarką nimi.

Jakiej wielkości zamówić pojemniki na odpady?

Wybór odpowiedniej pojemności kubłów na śmieci to jedna z tych rzeczy, która może sprawiać najwięcej trudności. Pojemnikiem o największej pojemności powinien być ten w kolorze żółtym, czyli na tworzywa sztuczne. To właśnie tych odpadów produkujemy w największych ilościach — są to opakowania po jedzeniu, butelki po napojach, puszki i wiele innych. Następne w kolejności są pojemniki na odpady bio i odpady niesegregowane. Jeśli chodzi o pojemniki na makulaturę i papier, wiele zależy od rodzaju obiektu. W przypadku sklepów i firm odpady tego typu są produkowane w większych ilościach, a to za sprawą paczek dostarczanych tam firmami kurierskimi. Czasami niebieskie pojemniki na papier mogą być zastępowane dużymi, jednorazowymi workami foliowymi na makulaturę.

Jest 3 produktów.

Pokazano 1-3 z 3 pozycji

Aktywne filtry